Představujeme: Ing. Petr Jirava

Jsem Pražák Vltavou křtěný, neb jsem se narodil v Podolské porodnici. Kromě devíti let, kdy jsem žil v Kladně, jsem celý svůj život prožil v Praze, posledních 27 let na Jižním Městě. Vystudoval jsem Vysokou školu ekonomickou a po absolvování základní vojenské služby jsem se věnoval počítačům. Začal jsem jako programátor v Poldi Kladno, po návratu do Prahy jsem se časem stal vedoucím výpočetního střediska a po roce 1989 jsem pracoval v soukromé počítačové firmě. Odtud jsem odešel do funkce starosty Prahy 11. Když jsem po osmi letech se starostováním skončil, neměl jsem se kam vrátit, neboť ta počítačová firma mezitím zanikla. Celý život jsem měl rád mapy, a proto jsem zamířil do Kartografie, kde jsem se dostal i k jejich výrobě. Nyní už jsem sice v důchodu, ale… díky mým dvěma dcerám mám čtyři prima vnuky a doma pejska. Rád jezdím na kole, ale ještě raději chodím s batohem na zádech a s partou kamarádů krásnou českou přírodou. V poslední době jsem se vrátil k politice – usiluji o znovuzískání postu starosty. Takže se opravdu nenudím.

Já a Praha 11
Do této městské části, která se tehdy ještě jmenovala Praha – Jižní Město, jsem se přestěhoval v roce 1987 z Kladna. Žiji tady již 27 let, což jsou více než 2 pětiny mého dosavadního života. A stále tady žiji rád!

Co mám na Praze 11 nejraději?
Líbí se mi, že je tu daleko klidněji než v centru, máme zde již hodně vzrostlé zeleně a to okolí! Vždyť Jižní Město je ze tří stran obklopeno lesy či lesoparky a má i přístup k Hostivařské nádrži. Dá se tu i dobře nakoupit, metrem jsem v centru za čtvrt hodiny a naopak na kole jsem za stejnou čtvrthodinku z města na venkově. Takže mi tu téměř nic nevadí.

Co bych rád na Praze 11 změnil a co mi vadí?
Vadí mi přístup současného vedení k nám, obyvatelům Jižního Města a k Jižnímu Městu vůbec. Také mně tu chybí více míst k setkávání lidí. Ať už to jsou slušné hospody, restaurace, kavárny, nebo kulturní zařízení. Lidé by neměli tolik sedět u televize, ale měli by se scházet, poznávat se, povídat si. Musí však mít kde!

Já a politika
Můj vztah k politice se začal formovat v srpnu 1968, když jsem viděl ruské (tehdy vlastně sovětské) tanky na Václavském náměstí. V osmdesátých letech minulého století jsem pravidelně poslouchal Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky a brzy se mi naskytla i možnost číst samizdaty, především Lidové noviny. V roce 1989 jsem podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení, poté i Několik vět. Jako signatáře petice moje jméno odvysílala Svobodná Evropa a já byl za to peskován soudružkou ředitelkou. Po pádu vlády jedné strany jsem však již za půl roku byl předsedou podnikového Občanského fóra a pár týdnů poté i v místě bydliště.

Na podzim 1990 jsem byl v jeho dresu zvolen do zastupitelstva Jižního Města. Členem zastupitelstva jsem zůstal pět volebních období, tedy celých 20 let, z toho jsem byl osm let starostou. V letech 1994 – 1998 jako člen ODS, s kterou jsem se však na konci funkčního období názorově rozešel a vystoupil z ní. Chtěl jsem ale ve své činnosti na radnici pokračovat, tak jsem založil Sdružení nezávislých kandidátů. Rychle jsem dal dohromady 45 obětavých lidí, za pár dní jsme posbírali 6 tisíc podpisů nezbytných pro podání kandidátky a ve volbách uspěli. Podařilo se mi obhájit post starosty a ODS odešla do opozice. Způsobili jsme tím senzaci, neboť Praha 11 se stala jedinou z tzv. velkých městských částí (Praha 1 – 15), kterou neřídila ODS. To mně mnozí členové této strany neodpustili dodnes.

V roce 2002 se však ODS vrátila do čela Jižního Města a do opozice jsme přešli my. Způsob vedení Prahy 11 jsem veřejně kritizoval, a to se mi vrátilo – jako jedinému členu zastupitelstva mi nebyla umožněna práce v žádné komisi ani výboru. Pochopil jsem, že v této politické konstelaci nemohu téměř nic ovlivnit, a tak jsem v roce 2010 s politikou skončil. Byl jsem přesvědčen, že je to navždy.

Jenže… protože mne ještě dnes, po dvanácti letech, lidé zastavují na ulici, stěžují si na současné vedení a říkají „pane starosto, měl byste se vrátit“, změnil jsem své rozhodnutí. Přispěla k tomu i moje naprostá nespokojenost s tím, jak je v současnosti Praha 11 řízena a skvělá parta mladých lidí v místní organizaci ANO.

Zajímají mě starosti jiných lidí a chtěl bych pomáhat. Mám dost zkušeností s prací na radnici, přesto mám „čisté ruce“ a politiku vnímám stále jako službu lidem, nikoliv jako příležitost ke zbohatnutí. Proto si myslím, že mám předpoklady se na radnici vrátit.


Ing. Petr Jirava
65 let, v důchodu. Starosta Prahy 11 v letech 1994 - 2002 | bez politické příslušnosti

16. 9. 2014