Petr Jirava: Já a Politika

Začalo to v druhé polovině osmdesátých let minulého století posloucháním Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky, brzy se naskytla i možnost číst samizdaty, především Lidové noviny. V roce 1989 jsem podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení, poté i Několik vět a 17. listopadu to konečně prasklo. Zákrok bezpečnosti proti studentům na Národní třídě, cinkání klíči na Václavském náměstí, milion lidí na Letenské pláni, založení Občanského fóra, konec vlády jedné strany a 29. prosince zvolení Václava Havla prezidentem. To vše během šesti týdnů!

Stal jsem se předsedou Občanského fóra v zaměstnání i v místě bydliště a na podzim jsem byl v jeho dresu zvolen do zastupitelstva Jižního Města. Členem zastupitelstva jsem zůstal pět volebních období, tedy celých 20 let, z toho jsem byl osm let starostou. V letech 1994 – 1998 jako člen ODS, se kterou jsem se však na konci funkčního období názorově rozešel a vystoupil z ní. Chtěl jsem ale pokračovat, tak jsem založil Sdružení nezávislých kandidátů. Rychle jsme posbírali 6 tisíc podpisů nezbytných pro podání kandidátky a ve volbách uspěli. Obratným vyjednáváním se nám podařilo vytvořit koalici bez ODS, která tak zůstala v opozici. Praha 11 tím způsobila senzaci, neboť se stala jedinou z tzv. velkých městských částí (Praha 1 – 15), která neměla starostu z ODS. To mně mnozí členové této strany neodpustili dodnes.
V roce 2002 se však ODS vrátila do čela Jižního Města a do opozice jsme přešli my. Po dalších volbách v roce 2006 se vše výrazně zhoršilo. Způsob vedení Prahy 11 jsem veřejně kritizoval, a to se mi vrátilo – jako jedinému členu zastupitelstva mi nebyla umožněna práce v žádné komisi ani výboru. Pochopil jsem, že v této politické konstelaci nemohu téměř nic ovlivnit, a tak jsem se v roce 2010 rozhodl s politikou skončit. Na osm let svého starostování ale vzpomínám rád.
Protože mě ještě dnes, po dvanácti letech, zastavují lidé na ulici, stěžují si na současné vedení a říkají „pane starosto, měl byste se vrátit“, změnil jsem své rozhodnutí. Přispěla k tomu i moje naprostá nespokojenost s tím, jak je v současnosti Praha 11 řízena, a skvělá parta mladých lidí v místní organizaci ANO.
Říká se „nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“. Já ale vstupuji do jiné řeky, poněkud zakalené. Je třeba přiložit ruku k dílu a řeku začít čistit! Pojďte s námi! ANO, bude líp!

Ing. Petr Jirava
kandidát na starostu Prahy 11
(starosta Prahy 11 v letech 1994-2002)

30. 8. 2014